Ochotnicza Straż Pożarna w Krościenku nad Dunajcem - Kątach ogłasza nabór do  projektu:

"Wolny czas nie zgubi nas" - warsztaty z modelarstwa lotniczego i obserwacji astronomicznych.

Umowa nr 00869-6930-UM0640748/11

w ramach osi 4 Leader w ramach PROW 2007 – 2013

Działanie 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju


Regulamin rekrutacji

Formularz zgłoszeniowy

Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz publikacji wizerunku


Zainteresowanych prosimy o:

1. Zapoznanie się z Regulaminem Rekrutacji.

2. Wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie Formularza zgłoszeniowego oraz Oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz publikacji wizerunku (Dokumenty do odebrania także w siedzibie OSP Kąty).

3. Dostarczenie osobiście w/w dokumentów do siedziby OSP Kąty tj. 34-450 Krościenko n.D, ul. Kąty 23a.


W razie pytań oraz w celu umówienia się na wydanie/odebranie dokumentów rekrutacyjnych proszę pisać na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dzwonić (wieczorem) na numer 504 330 242 - Krzysztof Waksmundzki

 


Zajęcia będą odbywać się od stycznia do lipca, dokładnie w: ferie, pierwszy miesiąc wakacji oraz w dni wolne od nauki szkolnej tj. głównie soboty.
Uczestnik/czka warsztatów modelarskich weźmie udział w 4 spotkaniach (w sumie 19 h). Uczestnik/czka warsztatów astronomicznych weźmie udział w 4 spotkaniach (w sumie 16 h). Można zapisać się tylko na jeden typ warsztatów.

 

    Uboga oferta spędzania wolnego czasu, powoduje że jesteśmy mało aktywni, popadamy w zastój. Poprzez organizację warsztatów z modelarstwa lotniczego i kosmicznego oraz obserwacji astronomicznych Ochotnicza Straż Pożarna w Krościenku - Kątach chce zmienić ten stan rzeczy. Podejmowane działania pozwolą uczestnikom po obowiązkach zawodowych, społecznych i domowych na twórczy odpoczynek i rozrywkę. Aktywny udział w warsztatach, przyczyni się przede wszystkim do rozwoju zainteresowań oraz podwyższenie aktywności fizycznej. 

Planowane są 4 warsztaty astronomiczne dla jednej 10 os. grupy oraz po 4 warsztaty z modelarstwa lotniczego i kosmicznego dla dwóch 8 – osobowych grup. W sumie 54 h zajęć edukacyjnych, warsztatowych i rekreacyjnych. Każdy warsztat będzie trwał od 4 do 6 h.

Zajęcia podzielone zostały na dwie części, pierwsza część to prelekcja edukacyjna z wykorzystaniem sprzętu multimedialnego, druga część - praktyczna to obserwacje przy użyciu teleskopu lub budowa modeli.

Uczestnicy warsztatów modelarskich poznają podstawowe prawa i zjawiska fizyczne związane z lotem, pogłębią wiedzę m.in. o powstaniu i rozwoju lotnictwa, wielkich przelotach, kosmonautyce, lotach kosmicznych, powstaniu i rozwoju modelarstwa lotniczego. W części praktycznej zbudują latające modele dwóch szybowców, modelu rakiety oraz balonu na ogrzane powietrze.

Uczestnikom warsztatów astronomicznych na prelekcjach przedstawione zostaną zagadnienia związane z m.in. z podstawowymi pojęciami używanymi w astronomii, historią astronomii, Układem Słonecznym, wybranymi gwiazdami, planetami, galaktykami, gwiazdozbiorami, zaćmieniami i innymi zjawiskami. W części praktycznej nowi adepci astronomii będą okiem nieuzbrojonym jak i przy użyciu teleskopu m.in. liczyć gwiazdy, odszukiwać gwiazdozbiory, podglądać Księżyc, Jowisza, Saturna, mgławice i inne widoczne na nocnym niebie ciała niebieskie.

Warsztaty z modelarstwa realizowane będą głównie w dni wolne od nauki szkolnej. Warsztaty astronomiczne ze względu na specyfikę realizowane będą w okresie widoczności na nocnym niebie ciał niebieskich planowanych do obserwacji oraz w czasie odpowiednich warunków pogodowych.

Tematyka i forma zajęć pozwolą na bliski kontakt uczestników z otaczającą przyrodą, a przekazywane treści uświadomią wartość jej walorów oraz umożliwią zwrócenie uwagi na zagrożenia dla dziedzictwa przyrodniczego obszaru Pienin i Gorców.

Uczestnicy warsztatów modelarskich będą korzystać z górzystego ukształtowania terenu, które pozwala na uzyskiwanie lepszych efektów tzw. „oblatywania” skonstruowanych modeli samolotów, rakiet i balonów. Uświadomią sobie jak ważna jest dbałość o wyjątkowy krajobraz, którego walory widokowe oraz samo ukształtowanie terenu nie tylko pozwalają na uprawianie modelarstwa lotniczego, wykonywania lotów paralotniami i lotniami, ale powodują że uprawianie tego sportu w tym Regionie daje większe możliwości oraz sprawia większą przyjemność niż w innych rejonach Polski.

Uczestnicy warsztatów astronomicznych również docenią walory przyrodnicze naszego Regionu, a dokładnie niezaświetlone niebo. Uczestnicy będą badać przydatność nocnego nieba Regionu do obserwacji (tj. będą określać lokalną graniczną wielkość gwiazdową). Podczas obserwacji uświadomią sobie że zanieczyszczenie nocy światłem nie ogranicza się tylko do utrudnień w obserwacjach astronomicznych, ale także ma niszczący wpływ na zdrowie zwierząt i ludzi.

Na zakończenie projektu zorganizowana zostanie impreza podsumowująca na której m.in uczestnicy warsztatów zaprezentują wykonane przez siebie modele szybowców, rakiet i balonów na ogrzane powietrze.

W ramach projektu wykonana zostanie strona internetowa dokumentująca przebieg warsztatów. Poprzez stronę będą promowane walory przyrodnicze regionu Pienin i Gorców pod względem rozwoju turystyki, podkreślone zostaną walory rekreacyjne, głownie w uprawianiu modelarstwa lotniczego i kosmicznego oraz obserwacji astronomicznych.


Krzysztof Waksmundzki

Prezes OSP Kąty