SPRAWOZDANIE NACZELNIKA OSP KĄTY
Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNO – BOJOWEJ w 2012 r.

walne-zebranie-osp-katy-naczelnik2013-7Swoje sprawozdanie rozpocznę od przyjemnych momentów z działalności naszej OSP. W zawodach sportowo – pożarniczych uczestniczyła drużyna seniorów, dziewczęca i chłopięca drużyna pożarnicza. Jak pamiętamy wszystkie trzy drużyny zdobyły najwyższe stopnie podium.  Na uwagę zasługuje również fakt iż druhowie z OSP Kąty do których należy rekord w sztafecie, czasem 40,38 setnych sekundy pobili także rekord gminy w ćwiczeniu bojowym. Miejmy nadzieję że to dobry prognostyk przed zbliżającymi się zawodami powiatowymi. Rekord cieszy, ale najważniejsze jest zdobywanie doświadczenia i nabywanie jeszcze lepszych umiejętności poprzez start w takich zawodach.


 

 
Szczególnie cieszy udział młodzieży, która kiedyś zastąpi nas w tej ciężkiej misji ratowania życia i dobytku. Chciałbym tutaj podkreślić wielkie zaangażowanie chłopców i dziewcząt, które z wielkim zapałem i chęciami przez ponad dwa tygodnie ćwiczyli przez zawodami. Dziękuję wszystkim kibicom, którzy wspierali nas gorącym dopingiem, a także tym, którzy brali czynny udział w przygotowaniu się do tych zawodów. Pani sołtys dziękujemy za zasponsorowanie słodyczy dzieciom po zawodach i pomoc przy organizacji ogniska.

Zawody sportowe to nie była jedyna okazja do szkolenia młodzieży. W 2012 roku przyjęliśmy kolejne osoby do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. W czerwcu młodzież zebrała się na zbiórkach organizacyjno - szkoleniowych.  Zarówno dziewczyny jak i chłopcy zaznajomili się z nowym regulaminem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Obie drużyny wybrały spośród siebie dowódców. Przeprowadziliśmy z nimi ćwiczenia musztry, a z najmłodszymi także krótkie szkolenie z obsługi podstawowej armatury pożarniczej.

W poprzednim roku nasza Jednostka brała 7 razy udział w akcjach ratowniczo – gaśniczych. 5 z tych akcji miało miejsce na terenie naszej gminy, a pozostałe 2 na terenie  Szczawnicy i Szlachtowej. Pragnę podziękować w tym miejscu, naszym kierowcom, którzy dbają o to by nasz sprzęt był zawsze sprawny i gotowy do użycia. Dziękuję wszystkim druhom, którzy na dźwięk syreny pospieszyli z pomocą, dziękuję za poświęcony czas i udział w tych akcjach:

Romanowi Gabrysiowi, Bogdanowi Gabrysiowi, Grzegorzowi Mszanikowi, Józefowi Dudka, Piotrowi Błażusiakowi, Michałowi Waksmundzkiemu, Rafałowi Ciesielce, Markowi Dyda, Grzegorzowi Waksmundzkiemu, Stanisławowi Gabrysiowi, Władysławowi Koterba, Krzysztofowi Dyda, Maćkowi Koterbie, Jarosławowi Stróżczykowi i Krzysztofowi Waksmundzkiemu.

12 października braliśmy udział w zintegrowanych ćwiczeniach Obrony Cywilnej pod nazwą „Pieniny 2012”, które odbyły się w Krościenku nad Dunajcem.

W czerwcu nasi strażacy pomagali zabezpieczyć marsz „w obronie Krzyża” w którym uczestniczyło kilka tysięcy osób maszerujących z Nowego Targu do Ludźmierza.

W pierwszej połowie zeszłego roku w pomieszczeniach w garażu zamontowane zostały półki, na armaturę pożarniczą. Przypomnę tylko, że pół kubika desek przekazał na nie Bogdan Chrobak. Dziękuję Rafałowi Ciesielce za ich wykonanie. Dziękuję także chłopcom z MDP za sprzątanie garażu i malowanie tych półek.

W czerwcu ubiegłego roku druhowie z OSP Tylmanowa zaproponowali nam sprzedaż samochodu pożarniczego star 244. Pieniądze na jego zakup miały pochodzić ze sprzedaży Mercedesa. W czerwcu sprzedaliśmy przyczepkę pożarniczą za 1400 zł, bez wyposażenia (czyli agregatu prądotwórczego). Mercedesa niestety nie udało się sprzedać. Druhowie z Tylmanowej naciskali na odpowiedź, my nie chcąc zaś stracić tej okazji, zwróciliśmy się do Wójta z prośbą o ratunek, który jak zwykle nie odmówił pomocy.  We wrześniu dzięki uzyskaniu dotacji z Urzędu Gminy w wysokości 13 tyś. zł. zakupiliśmy ten samochód.

Mając na uwadze trudne ukształtowanie terenu naszej Gminy, a także ostatnie susze, myślę, że zgodzicie się ze mną, iż włączenie do służby samochodu z 2,5 tys. litrów wody z napędem na cztery koła pozwoli na jeszcze lepsze zabezpieczenie przeciwpożarowe naszej Gminy.

23 października Grzegorz Mszanik razem z Andrzejem Majkrzakiem zawieźli samochód do lakiernika.  Samochód przeszedł tam mały remont polegający m.in. wymianie wszystkich filtrów, wymianie oleju silnikowego, płynu chłodniczego, wymianie zardzewiałych elementów nadkoli, akumulatorów. Także wymianie maski w kabinie, po którą Maciek Koterba przejechał ponad 300 km  i generalnie pomalowaniu całego nadwozia. Dziękuję Komendantowi Gminnemu Piotrowi Olesiowi, który wykonał numery operacyjne na ten samochód. Jeszcze raz dziękuję serdecznie wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, aby w naszej remizie stanął ten samochód.

Dziękuję za dotychczasową współpracę:
Wójtowi Gminy Krościenko panu Stanisławowi Gawędzie
Radzie Gminy z dh Wiesławem Kwiatkiem przewodniczącym tejże Rady.
Naszemu Radnemu Andrzejowi Majkrzakowi
Naszej pani sołtys Iwonie Knutelskiej
Dziękuję również Zarządowi naszej OSP, Komisji Rewizyjnej oraz Wam drodzy druhowie za wszystko co uczyniliście na rzecz naszej Jednostki.

Łukasz Koterba
 
Naczelnik OSP Kąty